Ślady po depilacji – jak sobie z nimi radzić?

Zabiegi depilacji laserowej
Plastry woskowe w depilacji intymnej
29 maja 2011
Usuwanie śladów po depilacji laserowej

Usuwanie śladów po depilacji laserowej

Depilacja, bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, jest zabiegiem bezpiecznym. Oczywiście mogą pojawić się podrażnienia czy zaczerwienienia, aczkolwiek w ciągu zwykle znikają. Ale są osoby, które uskarżają się na blizny i przebarwienia, które pojawiają się po zabiegu depilacji. Czy jest to „normalne”? Czy w jakiś sposób można pozbyć się tego rodzaju „defektu”? A może istnieją sposoby na zapobieganie?

Kiedy pojawiają się przebarwienia i blizny?

Z przebarwieniami spotykamy się znacznie częściej aniżeli z bliznami. Zmiany przebarwieniowe mogą pojawić się na skutek wrastania włosków. Jest to zjawisko dość częste, szczególnie wtedy, gdy depilacja przeprowadzana jest za pomocą tych metod, które polegają na wyrywaniu włosków.

Blizny po depilacji pojawiają się najczęściej na skutek nieprawidłowo wykonanej trwałej depilacji (najczęściej jest to depilacja laserowa, choć blizny mogą pojawiać się również na skutek elektrolizy). Blizny powstają na skutek poważnych uszkodzeń skóry, na przykład oparzeń spowodowanych niewłaściwym wykorzystaniem aparatu do depilacji.

Jak zapobiec bliznom i przebarwieniom?

Jeżeli nie chcemy dopuścić do powstawania blizn, warto szerokim łukiem omijać te salony kosmetyczne, które nie są w pełni profesjonalne. Bardzo często blizny są wynikiem niedoświadczenia personelu, bądź dobrania nieodpowiedniej długości fali. W takiej sytuacji pozostaje wybierać się do profesjonalnych gabinetów (często jest to związane z poniesieniem dość wysokich kosztów). Można również zakupić depilatory laserowe do użytku domowego, które są całkowicie bezpieczne i nie wywołują blizn.

Przebarwienia – jak już wyżej wspomniałam – powstają najczęściej na skutek wrastania włosków. By zapobiec temu procesowi, warto regularnie wykonywać peelingi odpowiedzialne usuwanie zrogowaciałego naskórka. Jeżeli problem wrastania włosków powtarza się bardzo często, wówczas warto zrezygnować z metod depilacji, które polegają na wyrywaniu owłosienia wraz z cebulkami.

Jak przyspieszyć proces gojenia się blizn?

Nikt jednak nie jest skazany na występowanie podepilacyjnych blizn. Po warunkiem, że zaczniemy szybko działać.

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by uchronić miejsca z bliznami przed działaniem słońca. Promieniowanie ultrafioletowe może przyczyniać się do „utwardzania” blizn. Nie należy również zapominać o smarowaniu blizn specjalnymi kremami bądź maściami, które przyczyniają się do przyspieszenia procesu gojenia oraz wygładzenia powstałych przypadłości.

Warto również wykonywać regularne peelingi, dzięki którym pobudzone zostaną wszystkie procesy regeneracyjne skórę. Należy przy tym zrezygnować z peelingów ziarnistych na rzecz peelingów enzymatycznych.

Na miejsca dotknięte bliznami, warto nakładać specjalne maski, które przyczyniają się do rozjaśnienia blizn oraz ich wygładzenia.

Natomiast przebarwienia można zlikwidować za pomocą specjalnych kremów, które w swoim składzie posiadają substancje o działaniu rozjaśniającym. Można również wykonać maseczkę z drożdży czy aspiryny.

Na blizny i przebarwienia – profesjonalne zabiegi

Warto wiedzieć, że domowe sposoby na rozjaśnianie przebarwień oraz redukcję blizn nie zawsze przynoszą efekty. Na szczęście istnieją jeszcze profesjonalne zabiegi przeprowadzane u kosmetyczki bądź w gabinetach dermatologicznych. Są one bardzo skuteczne, ale jednocześnie dość kosztowne.

Na przebarwienia i blizny pomóc może mikrodermabrazja. Jest to zabieg, który doskonale sobie poradzi z niewielkimi defektami. Mikrodermabrazja jest bezbolesna. Jej istota polega na usuwaniu naskórka warstwa po warstwie za pomocą specjalnego urządzenia. W ten sposób nie tylko dochodzi do zmniejszenia widoczności blizn, ale przede wszystkim do stymulowania odbudowy skóry.

Na większe blizny oraz przebarwienia polecana jest dermabrazja. Jest to jednak zabieg bardziej inwazyjny, który najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (bądź miejscowym). Dermabrazja polega na usunięciu warstw naskórka za pomocą urządzenia, które przypomina dentystyczne wiertło. Po zabiegu koniecznością jest noszenie opatrunków.

Na blizny i przebarwienia stosowane są również peelingi chemiczne. Wykorzystują one przede wszystkim kwas glikolowy. Istotą zabieg jest „rozpuszczenie” wierzchnich warstw naskórka, co skutkuje likwidacją płytkich przebarwień oraz zminimalizowaniem widoczności blizn. Peelingi chemiczne, w których wykorzystywane jest większe stężenie kwasu, mogą poradzić sobie z głębszymi defektami – skutkami nieuważnej depilacji.

Jeżeli uda się nam poradzić sobie z bliznami i przebarwieniami, a one pojawiają się po raz kolejny, wówczas warto zrezygnować z wybranej przez nas metody depilacji na inną. W przypadku wrastania włosów, warto zdecydować się na kremy do depilacji bądź maszynkę do golenia. Zamiast depilacji laserowej warto wybrać woskowanie czy pastę cukrową.

 

Więcej informacji na temat depilacji znajdziesz na naszym blogu – http://depilacjatorun.blox.pl/html

Komentarze są wyłączone.