Depilacja laserowa kobiet
Kosmetyki do depilacji dla kobiet – które wybrać?
7 czerwca 2011
Depilacje pod pachami i przedramion
Depilacja przedramion – fanaberia czy konieczność?
19 czerwca 2011

Depilacja IPL w domu?

Depilacja mężczyzny w domu

Depilacja IPL w domu?

Każdy doskonale wie, jak uciążliwe jest systematyczne usuwanie zbędnego owłosienia, by cały czas cieszyć się gładkim, pozbawionym mało estetycznych włosków. Jeszcze do niedawna o trwałej depilacji można było pomarzyć. Choć istniało (i istnieje do dziś) wiele sposobów usuwania włosków, żadne nie dawały trwałych rezultatów. Woski do depilacji, depilatory czy kremy do depilacji dawały tylko chwilowe efekty. Włoski odrastają bowiem zwykle po kilku, czy nawet kilkunastu dniach. Dopiero pojawienie się depilacji laserowej całkowicie zmieniło podejście do usuwania włosków.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa staje się coraz bardziej popularna ze względu na efekty, jakie daje. A to dlatego, że laserowe usuwanie włosków pozwala na pozbycie się zbędnego owłosienia z każdego miejsca na ciele raz na zawsze. Trzeba jednak mieć świadomość, że by całkowicie usunąć włoski, należy zabieg powtarzać kilkakrotnie. Dzieje się tak, ponieważ laser jest w stanie zniszczyć wyłącznie te włoski, które znajdują się w fazie wzrostu.

Wiązka promieniowania laserowego o określonej długości fali zostaje pochłonięta przez barwnik włosów. W efekcie dochodzi do zniszczenia mieszków włosowych na skutek reakcji zwanej fototermolizą. Energia promieniowania laserowego zostaje zamieniona na ciepło i to właśnie ciepło powoduje degradację mieszków włosowych.

Depilacja IPL polega na wykorzystaniu impulsu pulsacyjnego światła. Jest to metoda usuwania włosków, która z reguły nie jest bolesna, lecz u wielu osób może wywołać dyskomfort. Niestety konieczność kilkakrotnego powtarzania zabiegu, by pozbyć się włosków, może okazać się dość kosztownym przedsięwzięciem, w zależności od tego, jakie miejsce jest poddawane depilacji. Z tego też powodu wiele osób, chociaż w duchu marzy o tego rodzaju zabiegu, nie może sobie na niego pozwolić. A wykonanie tylko jednego seansu na niewiele się zda. Nie wszystkie włoski wypadną. Większość i tak odrośnie po pewnym czasie.

Laserowe usuwanie włosków w domu

O tym, że istnieją domowe depilatory laserowe do usuwania włosków było głośno już jakiś czas temu. Tyle że usuwały one albo pojedyncze włoski, albo ok. 60 jednocześnie. Na rynku pojawiły się jednak (od tego samego producenta) depilatory IPL, a więc zminiaturyzowane urządzenia laserowe, które dostępne są w salonach kosmetycznych. Choć jednorazowy koszt urządzenia jest dość wysoki, inwestycja bardzo szybko się zwraca.

Jak działa domowy laser IPL?

Urządzenie do depilacji IPL emituje wiązkę światła w określonej długości fali mieszczącej się w zakresie 600-1100 nanometrów. Wiązka światła przenika przez skórę i zostaje pochłonięta przez melaninę czyli barwnik. Dzięki temu laser oddziałuje wyłącznie na mieszek włosa, który zawiera ten barwnik, nie uszkadzając innych obszarów. Konsekwencją pochłaniania przez melaninę energii świetlnej jest gwałtowne nagrzewanie się mieszka włosowego. W efekcie dochodzi do zniszczenia brodawki włosa znajdującego się w fazie wzrostu. A to oznacza, że ponowny odrost owłosienia nie jest możliwy. Warto mieć świadomość, że włoski nie wypadają natychmiast, ale po kilku dniach. Dlatego też, tak jak w przypadku laserowego usuwania włosków w gabinecie, i depilator laserowy nakłada konieczność poddania skóry kilkakrotnej depilacji, by utrwalić efekt, i by włoski nie odrosły wcale.

Domowy depilator IPL jest w stanie usunąć jednocześnie około 180 włosków, co daje dużo lepsze rezultaty, a sam zabieg trwa znacznie krócej.

Depilacja IPL dla mężczyzn

Trwała depilacja IPL

Jak bezpiecznie korzystać z domowego depilatora IPL?

Domowy depilator laserowy, wykorzystujący impulsy pulsacyjnego światła jest bezpieczny w użytkowaniu pod warunkiem, że korzystamy z niego rozsądnie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by przestrzegać zaleceń producenta. Do każdego urządzenia dołączona jest instrukcja obsługi oraz opisane jest dokładnie postępowanie, by depilacja była całkowicie bezpieczna i nie wiązała się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Jak zatem postępować?

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do poddania się zabiegu. Z depilacji laserowej (nawet tej wykonywanej w domu) powinny zrezygnować osoby z mocną opalenizną, kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby z nowotworami skóry, chorujące na łuszczycę i bielactwo, stosujące leki światłouczulające. Z depilatora IPL powinny również zrezygnowa osoby o bardzo ciemnej bądź bardzo jasnej karnacji. Jeżeli nie mamy pewności, czy z zabiegu możemy skorzystać, najlepiej wybrać się na lekarską konsultację, by nie okazało się że depilacja laserowa w domu zakończy się poważnymi działaniami niepożądanymi.

Przed przystąpieniem do depilacji laserowej należy również (na kilka dni wcześniej) ogolić miejsca poddawane działaniu lasera. Włoski nie mogą być wyrywane, bowiem zabieg nie przyniesie żadnych rezultatów.

Należy chronić urządzenie przed dziećmi. Urządzenie, które dostanie się w niepowołane ręce, może wyrządzić szkody. IPL Hair Remover co prawda posiada kod zabezpieczający. Zdarza się jednak, że zapomnimy urządzenie ponownie zabezpieczyć.

Skóra poddawana depilacji powinna być dokładnie oczyszczona, pozbawiona jakichkolwiek resztek specyfików kosmetycznych.

Za pomocą depilatora IPL można usunąć włoski niemalże z każdej części ciała. Z powodzeniem można pozbyć się owłosienia z nóg, rąk, pach, okolic bikini oraz pleców. Niektóre panie wykorzystują laser do usuwania wąsików. Jest to możliwe, aczkolwiek należy zachować szczególną ostrożność.

Więcej informacji na temat depilacji znajdziesz na naszym blogu – http://depilacjatorun.blox.pl/html